- Hijyen Sertifikası Paylaş

Hijyen sertifikası yani Gost R belgesi, ürünlerin Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akredite edilmiş sertifikasyon merkezlerinden biri olarak Sistem Kalite belgelendirme kuruluşumuza tarafından verilmektedir.

Eğer ürün ve hizmetlerin GOST R belgesi uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın ve Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise, Rusya MÇS Bakanlığı 08 Temmuz 2002y. No:320 “Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Ağustos 2002y. No:325 “Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın belgeleri alındıktan sonra GOSTkalite belgesi verilmektedir.

GOST R Belgesi tasarısı, müşterek olarak Gosstandart ve Rus Gümrükleri tarafından denetlenir. Uygunluk sertifikası, ürünlerin güvenlik standartlarını yerine getirdiğini doğrulayan yazılı bir onaydır ve Gümrükten mal çekme giriş noktasında gerektiği gibi, ürünü Rus piyasasına sokmak için bir önkoşuldur. 1 Ocak 1998’den bu yana anayasa, Rusya’ya ihraç edilecek Belgelendirme almaları Zorunlu tüm ürünlerin, Uygunluk İşareti’ni taşımasını şart koşmuştur.

Hijyen Belgesi

GSEN Hijyen Belgesi, Rusya'da "Tüketici Haklarını Koruma Yasası" çerçevesinde toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve kalite sertifikasına esas olarak istenir.İnsanların,çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen belgesi alınmasını gerektirmekte bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.

GSEN Hijyen Sertifikası gerektiren başlıca alanlar:

 • İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,
 • Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,
 • İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri
 • Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar
 • Gıda ambalajında kullanılan malzemeler
 • Mobilyalarda kullanılan sunta,MDF gibi suni ahşap malzemeler
 • Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri
 • Ev kimyasalları
 • Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler
 • Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )
 • Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler

Hijyen sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

Ürünlerinize Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için bizimle iletişim kurunuz.

Hijyen Sertifikasyonu Çeşitleri

Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.

Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya'ya ihracat yapan

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.