- Rohs Belgesi Nedir? Paylaş

Rohs Belgesi Nedir?     

Rohs belgesi, elektrikli ve elektronik ürünlerde faaliyeti kısıtlanmış yada yasaklanmış ürünlerin olup olmadığı analiz neticelerine bakılarak verilen bir sertifikadır.

Rohs belgesi, İnsan ve çevre sağlığının korunması maksadıyla; elektrikli ve elektronik eşyalarda bir takım zararlı maddelerin faaliyetinin sınırlandırılması, bu sınırlandırılmalardan muaf tutulacak faaliyetlerin belirlenmesi, elektrikli ve elektronik eşyaların ithalatının kontrol altına alınmasına dair idari, teknik ve hukuki esasları düzenleyerek elektrikli ve elektronik eşya atıklarının çevreyle uyumlu şekilde geri kazanılması ve yok edilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik kapsamında alınması gereken belgedir.

Özellikle insanların yaşadıkları alanlarda kullanılan ve direk canlılarla teması gerçekleşen ya da dolaylı şekilde hava teması ile aynı çevre kapsamında yaşamakta olduğumuz elektrikli veya elektronik cihazlar ve beyaz eşya sınıfında yer alan elektrikli ev aletleri rohs belgesi alınmasına zorunlu olarak gereksinim duyarlar.Örneğin oturma odanızda yer alan televizyonu ele alalım.

Bu televizyonu oluşturan tüm komponentler ile plastik dış kaplama kabloları gibi parçaların tümünün rohs belgesine sahip olması gerekmektedir.Varsayalım ki, bu parçaların rohs belgesi mevcut değilse ne olur? Parçalarda yer alan kimyasal içerikleri malzemeler devamlı şekilde kurumaya ve hava ile etkileşimi sürerken havaya ciddi şekilde kanserojen zehirleyici maddeler yaymaya devam ederler. Dolayısı ile bunları teneffüs etmekte olan ve aynı havayı paylaşan bütün bireyler (bebekler ve çocuklar) bu zehirli kimyasal havayı devamlı teneffüs ederek aynı ortamda yaşayarak uzun bir aşama dahilince bu sağlıksız zehirli kimyasalları vücutlarına dahil etmiş olurlar. Özellikle rohs direktifleri bakımından kullanımı kesin olarak nem edilmiş bu ürünlerde ki kimyasalların oldukça zararlı zehirli hastalık taşıyıcı olması kuvvetle olasıdır. 

Hizmette güven, müşteri memnuniyeti, kaliteyi ve müşteri nin ihtiyacını göre çözüm üreten bir kalite belgelendirme firması olarak İzmir Rohs belgesi, İstanbul Rohs belgesi, Ankara Rohs belgesi, Bursa Rohs belgesi, Adana Rohs belgesi, Eskişehir Rohs belgesi, Konya Rohs belgesi, Antalya Rohs belgesi, Kayseri Rohs belgesi danışmanlık şubelerimiz aracılığıyla %100 müşteri memnuniyeti sağlamaktır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.