- ISO 9001 Nasıl Alınır? Paylaş

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Kurulum Aşamaları

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kurulum aşamaları olarak ilk önce şu bilgiyi verelim. ISO 9001 Kalite Yönetim ağı belgesi'ne sahip olmak, uzun soluklu bir faaliyettir. Yapılması gereken bir kaç işleyiş vardır. Her şeyden önce ISO 9001 kalite standartları çok geniş anlamlı bir  standarttır. Küçük ölçekli firmalardan büyük ölçekli firmalara kadar her ölçüde faaliyete geçirilebilen bir özelliktedir. Bu sebepten dolayı bu standartların, belgelendirilmeyi arzulayan firmanın yapısı, özellikleri ve şartları göz önünde bulundurularak faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. 

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kurulum aşamaları tamamlanması ile birlikte sahip olunacak ISO 9001, kalİte yönetim sistemi olarak bilinen ve dünyada en çok uygulanan kalite sistemi standardıdır. Iso 9001, argeden, ürün girdisinden en son nihai ürünün çıktığı aşamaya kadar üretim aşamalarında bütün hususuları kapsayan bir standarttır. Bu sebeple hemen her sektörde uygulamaları vardır. Sizde bu sistemi uygulamayı istiyorsanız Sistem Kalite belgelendirme ve test danışmanlığı kuruluşu olarak  İzmir iso 9001, İstanbul iso 9001,  Ankara iso 9001, Bursa iso 9001, Adana iso 9001, Eskişehir iso 9001, Konya iso 9001, Antalya iso 9001, Kayseri iso 9001 danışmanlık ofislerimiz aracılığıyla iso 9001'i ve diğer iso belgelerini sağlayabilirsiniz. 

Bu şekilde olunca bütün firmalarda atılacak her adım birbirinden farklı türde olsa da özünde yapılacak belgelendirme faaliyetleri benzer olacaktır. Bundan dolayı kısa bir genelleme yapacak olursak, ISO 9001 Kalite Yönetim ağının nasıl inşa edileceği hususunda atılacak adımlar aşağıdaki biçimde tanımlanabilir.

Eğitim Araştırmaları

Firmada en alt birimde çalışandan en üst birimdeki idareciye kadar herkesin Kalite Yönetim ağı  ve ISO 9000 standartlarının ne anlama geldiği hususunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Genelde bu araştırmalar firma içinde oluşturulan bir proje ekibi ile gerçekleştirilir. İlk adımda personellerin eğitim gereksinimleri belirlenir ve eğitim faaliyetleri düzenlenir.

Sistem Kuruluş Çalışmaları

Bu aşamada firmanın tüm faaliyetleri belirlenir ve her birinin iş basamakların incelemesi yapılır.ISO 9001 standardının şartlarına uygun biçimde bütün aşamalar doküman haline getirilir. Bu araştırmada göz önüne alınması gereken nokta, firmanın verimliliğidir. Buradaki amaç kalite standartlarının giderilmesinden ziyade bu standartların, firmanın gereksinimlerini karşılayacak seviyede yapılandırılmasıdır. Bu araştırmalar ile hazırlanan iş aşamaları, kuruluşun faaliyet talimatları ve prosedürlerini meydana çıkaracaktır.

Pilot Uygulama Araştırmaları

Doküman araştırmaları sonuçlandırılınca ağ yüklenmiş olacaktır fakat uygulamaya bir anda tümüyle başlamak doğru tercih değildir. Ağ yüklenirken yeni şartlar oluşturulmuş ve işin yapılış biçimi değişmiş olabilir. Bu değişikliklerin herkese aktarılması gerekir. Bu sebepten dolayı uygulamaya belirli bir noktadan faaliyete geçmek işin en mantıklısıdır.

Düzeltme Araştırmaları

Yüklenmiş ağın ilerlemeyen noktaları varsa, bu durum pilot uygulama esnasında meydana çıkacaktır.  Ağın kuruluşu esnasında akla gelmeyen noktalar olması gayet doğaldır. Belirlenen şartlar faaliyette sorun yaratabilir. Bu düzenlemeler gerçekleştikten sonra  yüklenen ağ bütün kuruluşa yaygınlaştırılacaktır.

İç İnceleme Araştırmaları

İç inceleme ve idarenin gözden geçirme araştırmaları aynı zamanda ISO 9001 Kalite Yönetim ağının bir standardıdır.  Bu araştırma faaliyetleri sistemin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Sertifikalandırma Çalışmaları

Sistem yüklendikten  sonra artık sertifikalandırma çalışmaları faaliyete geçebilir. Bu süreçte bir sertifikalandırma firması seçilecek ve sertifikalandırma müracaatı yapılacaktır.         

Sürekli İyileştirme

Sertifikayı sonuçlandırıp ISO 9000 belgesine sahip olduktan sonra yükleme işlemi bitmiş sayılamaz. Artık bu ağı ilerletmek ve sürekli yenilemek için ihtiyaç olan çalışmaları gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eğer sürekli yenilemeyi sağlarsanız bu sistem size yarar sağlar.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.