- Marka Tescil Sorgulama Paylaş

Marka Tescil Sorgulama

Marka tescil sorgulama işlemi, Marka başvuruları yapılmadan önce araştırmada bulunmak tescil işlemlerinin en önem işlemidir. Bu işlemi, tescile konu olacak markanın, tescilli marka veya müracaat edilmiş markalar ile aynısının veya benzerlerinin olup olmadığını araştırılması işlemidir. Bu aşama da markanın tescil işlemine uygun durumu hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Fakat tescili talebi yapılan markanın var olup olmamasından ziyade tescile uyguluk durumunun detaylı ayrıntılı bir şekilde incelemeye tabii tutulması önemlidir.

Tescil işlemi açısından başvurmadan evvel, marka değerinin sorgulanması hizmetini Sistem Patent şirketimiz tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Profesyonel yardım alınmadan kendinizde bu işlemini yapabilirsiniz ama gözden kaçıracağını zen ufak detaylı ile ret kararı alabilirsiniz. Bundan dolayı marka tescil sorgulama işlemini profesyonel Marka Vekili Sistem Patent şirketimizden yardım alarak yaptırmanız sizin ve hazırladığınız markanız açısında daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. 

Marka konusu, kendi sınıfında yer alan diğer tescilli markalar ile kıyaslanması markanın sorgulanması işlemidir. Marka Vekili Sistem Patent şirketimizin tecrübeli marka danışmanlarımız sizlere konu kapsamında daima yanınızda olmaktadır. Marka ön sorgulama işlemi, web sitemizde yer alan veritabanımız üzerinde bire bir kendinizde yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi yapılırken ilgili markanın boy göstereceği ürün ile hizmetlerin daha evvelden belirlenmesi ile bu kapsamda marka sınıfının tespit edilmiş olması sorgulama sonuçlarının doğru yorumlanmasına ön ayak olacaktır. Tescili sorgulama işlemi açısında şirketimize sorgulanacak kelime veya logo, ürün veya hizmet bilgileri, müracaat sahibinin e-mail adresi  ile iletişim telefonu ulaştırılması gerekmektedir.
 
Marka sorgulama neticesinde tespit edilen bir takım marka müracaatları tescil olmamış yalnızca müracaat aşamasında kalmasından veya gelen itirazlar sebebi ile ret almış olabilir. Bazı markaların da müracaatları ise bazı belirli paragraflarında tescilli olmasından dolayı diğer ürün ile hizmetlerde kayıt altına alınmamış olabilir. Bu gerekçe ile ürün ve hizmet bilgilerinin açık olarak iletilmesi önem tescil için yapılacak sorgulama işlemine önem arz etmektedir.

Marka ön araştırma işlemi akabinde markanın başvurulabilir vasfında olduğu sonucu çıkarılmasının yanında bu markanın mutlak suretle tescil edileceği manasına gelmez ve süreç kapsamında ki itiraz süreçleri ya da diğer değerlendirme neticelerine istinaden değişik durumlar meydana gelebilir. Sorgulama online marka sorgulama ekranımızdan da yapılabilmektedir. Gerekli bilgilerin tarafımıza iletilmesi sonrası 20 dakika içinde müracaat sahibine sorgulama neticelerini iletilir.

Marka tescili sorgulama, yerli markalar içinde yapılabilmesinin yanında gibi yurt dışı içinde yapılabilir. Tescil hangi ülkelerde düşünülüyor ise o ülkelerde yer alan markalara göre tescile uyguluk durumu sorgulanabilmektedir.
 

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.