- Iso Ts 16949 Standardı Nasıl Uygulanır? Paylaş

ISO TS 16949 Standardı Nasıl Uygulanır?

ISO TS 16949 Standardı Nasıl Uygulanır? yani Iso 16949 standardı konusunda Sistem Kalite Iso 16949 Belgelendirme Şirketi olarak  sizlere hizmet vermekteyiz. Bu konuda biraz bilgi verelim, Bir Otomotiv Yönetim Standardı etkinliği olan bu standartta, bütün firmanın göz önünde olması gereken kilit basamaklar bulunmaktadır. Hangi yönetim standardının kabulleneceğinin belirlenmesi farklı otomobil üreticilerinin gereksinim duydukları ihtiyaçlarını düzene koyarken, dünyanın bütün yerindeki otomotiv üreticileri tarafından kabullenilmesi gereken bir mecburiyet değildir.

ISO TS 16949 Standardı Nasıl Uygulanır? konusunda yapmanız gereken ilk adım yani uygulamada aşamadaki ilk durum, belgelendirme bakımından müşterinizin ne arzuladığının belirlenmesidir.

İSO / TS 16949 Standardının Alınması

Başvurunuzu hazırlamadan önce standardın bir dökümüne ihtiyaç duyacaksınız. Bunu okumalı ve ne anlatıldığını bilmek zorundasınız.

Yardımcı dokümanlarının ve yazılımının incelenmesi

Bir kalite yönetim ağını kavrayabilmenize, faaliyete geçirebilmenize ve sertifikalandırmanıza destek olmak üzere yapılmış fazla sayıda kaliteli yayınlar ve yazılım gereçleri bulunmaktadır.

Ekip meydana getirilmesi ve stratejinizin ayarlanması

Üst idare ile beraber faaliyet stratejinizi hazırlayarak teori aşamasının hepsini başlangıçta bulunmalısınız. Kalite Yönetim ağının ilk yükümlüğü üst yönetimdedir, üst yönetim aşamanın başından olaya dahil olması büyük önem taşımaktadır.

Eğitimlerin Alınması

İster kalite yönetim ağını faaliyete geçirmeye çalışan bir kalite müdürü olun, isterseniz kalite bilincinizi yükseltmeye uğraşan bir yönetici olun fark etmez var olan bazı örnek faaliyetler ile verilen eğitimleri almalısınız.

Kalite El Kitabının Meydana Getirilmesi

Kalite el kitabi, kalite yöntem ağı içerisinde işletmeyi amaçladığınız, hedefin genel hatlarını saptayan yüksek önem taşıyan bir belgedir. Neden is yaptığınızın, hedeflerinizin ne olduğunun, standardı ne şekilde faaliyete geçirdiğinizin ve çalışmanızın nasıl yürüdüğünün temel hatlarını belirler.

Yardımcı dokümanların ilerletilmesi

Bu, kalite el kitabına yardım eden i bir rehber kitabıdır. Oldukça pratik bir biçimde, bir sorumluluğu yerine getirmek amacıyla ne yaptığınızı açıklar. Kimin ne faaliyet gerçekleştirdiğini hangi koşulda ve hangi standartla alakalı yaptığınızı tanımlar.

Kalite Yönetim Ağının Faaliyete Geçirilmesi

Faaliyette anahtar konu irtibat ve eğitimdir. Faaliyet aşamasında herkes, prosedürlere uygun işleyen ve telaffuz ettiğiniz şeyi yaptığınızı ispatlar ve gösteren kayıtları tutar.

Ön Tahlilin Öneme alınması

SİSTEM KALİTE belgelendirme ve danışmanlık kuruluşumuzun teknik kısmında uygulanacak bir ön tahlil ve neticelerin uygulanması aşaması, kalite ağının faaliyetinde yaklaşık 1,5 aylık  bir zaman alır. Ön tahlilin sebebi standarda göre olmayan, majör uygunsuzluk yaşanabileceği sahaları tanımlamaktır. Bu, belgelendirme tahlilden önce bu tür uygun görünmeyen sahaları düzeltmenize olanak sağlar.

Belgelendirme Tahlili

Sertifikalandırma tahlili İntersistem Teknik tarafından uygulanacaktır. Bu yerde, SİSTEM KALİTE Teknik, yönetim ağının tekrar incelenmesi ve sertifikalandırılmak için önerilip önerilemeyeceğinizi saptayacaktır.

Daima Analiz Etme

Belgeniz size teslim edildikten sonra, başarınızın reklamını yapmaya ve mesleğinizi ilerletmeye başlayabilirsiniz. Kaydınızın sürekliliğini sağlamak amacıyla tek gereksiniminiz olan şey kalite ağınızın faaliyetine devam etmenizdir. Bu husus, Kalite ağınızın standardın ihtiyacını yerine getirmenin sürüp sürmediğini tespiti bakımından sertifikalandırma firması tarafından periyodik olarak incelemesi yapılır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.