- İso 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Sistemi Nasıl Kurulur? Paylaş

İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemi nasıl kurulur? süreci konusunda, kozmetikte iyi üretim uygulamaları sisteminde, diğer İso standartları gibi işlevsel bir doküman yönetim sistemi kurulmuş olması gerekmektedir. Yine kalite yönetim sisteminin prensibi olarak, firmada, personellerin görev açıklamalarının net şekilde açıklanmış olması, yetkinliklerinin açık olarak tanımlanmış olması, personellerin iyi eğitim almış olmaları, konuları hakkında yetkin olmaları ve firma üst yönetiminin güçlü olması aranan temel özelliklerdir. Güvenli üretim yalnız bu özelliklerdeki bir kuruluşta yapılabilmektedir.

Üretimin çeşitli süreçlerinde serbest bırakma, karantina, ürün reddetme gibi esas kararların kimin tarafından alınacağı, hata kontrolü, gözetim, denetim, değişim kontrolü ve iç denetim konuları hakkında hangi personelin görev alanına dahil olacağı mutlaka belirlenmiş ve doküman haline getirilmiş olmalıdır. Ayrıca firma dahilinde bunların hepsi personellere iletilmiş olması gerekmektedir. Kalite standartlarının bir gereksinimi olarak çalışanların firma kapsamında ikinci ve üçüncü taraflarla irtibat yöntemleri her düzeyde çalışan için tespit edilmesi gerekmektedir.

Bu sayılanlar, iso 22716 standardının organizasyona yönelik ihtiyaç duyulanlarıdır. Fakat bunların dışında faaliyette olan makineler, cihazlar ve tesislere yönelik ihtiyaçların doğru ve işlevsel olarak tespitinin gerçekleşmiş olması gerekir. Ayrıca üretimin yapılmasında ve malzeme yönetimi ile alakalı süreçler ve uygulama talimatları doküman haline getirilmiş olmalıdır. İso 22716 standardı firmada kurulurken bir diğer önem arz eden nokta, üretimde oluşan sapmalar, kullanıcılardan gelen şikayetler ve zorunlu hallerde ürünün geri çağrılmasına ilişkin iş akışlarının belirlenmesidir. Tabii bütün kalite sistemlerinde olduğu üzere bu sistemde de devamlı şekilde iyileştirme esas konudur. Süreçler devamlı kontrol altında tutulmalı ve gerekli görülen zamanlarda ve gerekli görülen yerlerde iyileştirmeler hep gerçekleşmelidir.

SİSTEM KALİTE belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemini kurmak için danışmanlık hizmeti sunan kuruluşlardan birisiyiz.Bu sistemi kurmak için ne yapmak gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek, hatta İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemini kurmak için SİSTEM KALİTE belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak tecrübeli yönetici ve personellerine müracaat edebilirsiniz.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.