- Ce Belgesi Nedir? Paylaş

CE Belgesi Nedir?

CE  belgesi, cihaz veya ürünlerin AB'ye taraf olan ülkelerin piyasalarında serbest dolaşımını sağlayabilmek adına ürünlerin gerekli mevzuat şarlarına uygunluğunu belirten bir sağlık ve güvenlik işaretidir. Bu işaret, Avrupa Birliği tarafından yazılanan yeni yaklaşım politikası, doğrultusunda üretimi yapılan ürünlerin insan sağlığa ve çevreye uygun olduğunu belirten işareti olmak ile birlikte ürünlerin güvenilir olduğunu gösterir.

CE belgesi diğer isimleri, ce markası, ce sertifikası, ce işaretidir. Bu belge veya işaret, resmi bir işaret olmakla birlikte tüm AB ülkelerinde geçerlidir. CE işareti, imalatçı firma tarafından ürüne basılan bir markadır. Ama bu işaret vir kalite markası ya da bir garanti belgesi şeklinde görülmesi yanlış olur. Yalnızca kalitenin başladığı düzeyi belirtir. Üretici, üretimini yaptığı ürününe CE işaretini basarak, ürününün alakalı tüm hukuki ihtiyaçlarını tedarik ettiğini ve bununla beraberinde ürününü Avrupa ekonomik alanı dahilinde piyasaya arz edebileceği beyanında bulunmaktadır.

Sistem Kalite CE Belgelendirme Hizmeti

  • Ürünlerinizi AB'ye taraf (üye) ülkelere ihraç etmek isteyen kuruluşlarımız ürünlerinize bu belgeyi, İzmir ce belgesi danışmanlık Sistem Kalite Belgelendirme ve Test Danışmanlık kuruluşumuzdan alabileceğiniz gibi, ce belgesi İstanbul, ce belgesi Ankara, ce belgesi Bursa, ce belgesi Adana, ce belgesi Antalya, ce belgesi Konya, ce belgesi Kayseri ve ce belgesi Eskişehir...  gibi diğer şehirlerimizde yer alan ce belgesi danışmanlık ofislerimizden de profesyonel hizmet alabilirsiniz.
  • AB bir mevzuat yayınlayarak, AB genelinde yapılmış olan farklı uygunluk işaretleri yerine AB şartlarına uygunluğunu belirten tek tip bir işaretin kullanılması amaçlamıştır. CE işareti, ürünün herhangi bir uygunsuzluk durumunda, üretici firma tarafından koşul gerektirmeden geri çekileceğinin göstergesidir.
  • Dış ticaretimiz bakımından, ürünlerin CE sertifikasının bulunması gerektiği halde bulunmayan ürünlerin, Avrupa Birliği'ne  taraf olan devletlere ihraç edilmesi mümkün değildir. İç pazarımız bakımından ise mevzuat uyumunu gerçekleştirmiş ve zorunlu uygulamaya girmiş ürün yönetmelikleri alanına dahil olan ürünlerden CE işareti bulunması gerektiği halde bulunmayan ürünlerin ülkemiz piyasasına da girmesi mümkün olmamaktadır. Ce işareti için, tanımlanmış ürün kümelerine ait uyum aşamaları, ürün kümelerinin tabi olduğu bakanlıklar, dış ticaret müsteşarlığı ve diğer kamu kurumlarınca takibi gerçekleştirilmektedir. CE işareti bir kalite işareti değil, ürünün alakalı direktiflerce belirlenen bütün koşullara uygun olarak imal edilip kontrol edildiğinin göstergesidir.
  • CE işareti, tüketiciler için değil, görevliler için vurulmaktadır. CE işareti bulunmayan mamuller güvenliksiz olarak nitelenir ve piyasaya sürülmez, dolayısıyla verimsiz olarak kabul görür. Şayet bir ürüne ce işareti basılmış ise, AB direktiflerine uygun imal edildiği kanaati ile bu ürünün AB ülkelerinde serbest dolaşmasına ve pazarlanmasına müsaade edilir, fakat kişilerin serbestçe dolaşmasını sağlayacağı anlamını gelmez. Avrupa’ya ihracatı gerçekleşen ürünlerin, direktifler kapsamında olan her ürünün ce işareti olması koşulu aranmaktadır. CE amblemi, yalnız direktiflerde belirtilen koşullara uygunluk sağlandığında geçerlidir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.