- Neden Iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sİstemi? Paylaş

Neden Iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sİstemi?

Neden Iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sİstemi olduğu hakkında Sistem Kalit eBelgelendirme Ve Test Danışmanlığı kuruluşumuz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Kalite kelimesinin eğitim alanına girmesiyle başlayan Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi anlayışının merkez noktasını meydana getiren eğitim, müşterilerinin memnuniyetini sağlamasına ilişkin ana esasları açıklamaya çalışmaktadır. 1990`lı senelerde mal, hizmet ve yönetiminde kalite, standart, kalite kontrol. Benchmarking Toplam Kalite Yönetimi gibi terimler şıkça yer almaktadır. Bu terimlerin her biri. eğitim yönetimi açısından ayrı bir analiz ve değerlendirmeye gereksinim duymaktadır.

Neden Iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sİstemi olduğu belirtmemiz için şu şekilde açıklayalı. Türkiye`nin iki önemli firmasının Avrupa Kalite Ödülü’ne aday gösterilmesi "1996 Yılı Avrupa Kalite Ödülü'nü Brisa`nın sahip olması dikkatleri yeni bir yönetim şekli olan Toplam Kalite Yönetimi üzerinde çekmiştir. Şuan ki zamanda daha çok Endüstri işletmelerinde faaliyette olan Toplam Kalite Yönetimi prensipleri eğitim kuruluşlarında uygulanabileceği kanaati dünyada giderek talep görmektedir. Söz gelimi Amerika Birleşik Devletleri'nde üç dalga gündeme gelmektedir. İlk kalite dalgası 1950 yılında Deming`in kalite terimini Japonya` ya götürdüğü zaman temeli atılmıştır. İkinci dalgada endüstri kısmının aydın kişileri, bu terimi 1980`ler de ABD`ye geri götürmesi ile meydana gelmiştir. Üçüncü dalga bu kavramın (Eğitimde Toplam Kalite) eğitim alanına girmesiyle boy göstermiştir (Schargel. 1993. s.68). Bunun neticesi olarak ABD`deki bazı eğitim kurumları Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi faaliyeti üzerine araştırmalar yapmış ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Talebelerini 21. Yüzyıla hazırlamak maksadıyla kalite transformasyonunu meydana getirme zorunluluğu üzerinde sıkça durulmaktadır.

Bir firmanın mevcut olan müşterisini elinde tutması, yeni kazanacağı müşteriye oranla en az dört kat daha masraflıdır. Müşteri kaybına uğrayan kurumların bu kayıplarını tedarik etmeleri ve imajını tekrar kazanmaları büyük çaba ve yüksek maliyet gerekir. Bu durumlarına yaşamamak için her yönetim ağının ortak yaklaşımı olan engelleyici yaklaşım, sistemleri yönetmeyi gerektirmektedir. 

  • Müşteriyi değer verdiğini  göstermek maksadıyla
  • Müşteri şikayetleri yönetim ağının rakipler karşısında daha üst noktalara uygulandığını belirtmek için,
  • Mükemmel bir müşteri ilişkileri yönetimi standı meydana getirdiği için,
  • Müşteri şikayetleri yönetimi kapsamında personellerin bilinç ve dikkatlerini geliştirmek maksadıyla

Bu nedenler ISO 10002:2004;

  • Müşteri sorunuyla karşılaşılan hallerde firmalar nasıl tepki vermeleri gerektiğine dair yol gösterir.
  • Firmalara, müşteri ile yaşanan durumunun akabinde özür dilenmesi yeterli olacak mı, yoksa telafi etmek maksadıyla bedel ödemek dahil olmak üzere daha büyük bir faaliyet mi koordine etmemiz gerektiğine ilişkin rehberlik eder.
  • Müşteri ile problemlerin yaşanmasının  en adil şekilde ele alınmasını olanak gösterir.
  • Şikayetlerden ders alınmasını ve  iyileştirmeye açık sahaların tespit edilmesini sağlar.

Müşterilerimizin kalite belge gereksinimleri doğrultusunda en iyi hizmeti kendimize prenip edinmiş bir firma olarak müşterilerimize sağladığımız kalite belgeleri ile firmaların gelişim sürecine katkıda bulunmaktayız.  Sistem Kalite İzmir iso 10002, İstanbul iso 10002, Ankara iso 10002, Bursa iso 10002, Adana iso 10002, Eskişehir iso 10002, Konya iso 10002, Antalya iso 10002, Kayseri iso 10002 mevcut şubeleri ile en çok tercih edilen ve değer yaratan firmalar arasındadır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.