- MSA (Ölçüm Sistemleri Analizi) Paylaş

MSA (Ölçüm Sistemleri Analizi) Nedir?

MSA (ölçüm sistemleri analizi), ismini İngilizce “measurement systems analysis” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur.

MSA, ölçüm sistemlerinin koordine edilen uygulama adına kabullenip kabullenilmeyeceğini tespit etmek için gerçekleşen bir yöntemdir. Otomotiv piyasasında faaliyette olan 16949 sisteminin ögeleri arasında bulunmaktadır, ölçümlerinden emin olmak isteyen diğer sektör ve kurumlarda yapılmaktadır.

 

MSA, proseslerde ölçüm cihazları ile yapılan ve elde edilen bilgilerin ne derecede sağlıklı olduğunun değerlendirmesi adına ve ölçüm sisteminin ne kadar yeterli olacağının istatistiksel yöntemler ile ortaya çıkarılmasını hedefler. Ölçüm sistemleri değerlendirmesi, kuruluşlarda derecelendirme, kalitelindirme ya da analiz etme gayesi ile faaliyet ettirilen ölçüm sisteminin güvenilir olduğunun belirlenmesi, yapılan değerlendirmelerin ardından ölçüm sisteminde iyileştirme olanaklarının ortaya çıkartılması için izlenecek metot belirleme hakkında bilincin geliştirilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.