- APQP – PPAP Eğitimi Paylaş

APQP– PPAP Eğitimi Nedir?

APQP, ismi “advanced product quality planning” İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve ileri ürün kalite planlaması ifadesine gelir.

 

APQP, Otomotiv sektörüne ilişkin üretimin nasıl yapılacağı, hangi koşulların uygulanacağı, üretirken ihtiyaç duyulan malzeme, para, insan, makine ve yöntemleri belirleyip, müşterilere en kısa vakitte ve az maliyetle sunabilecek bir sistem meydana getirmeyi hedefler.

 

APQP, bir ürünün müşteri memnuniyetini oluşturabilmesi için ihtiyaç duyulan adımların tanımının yapılması ve uygulanmasını sağlayan yapısal bir yöntemdir. Uygulanacak olan faaliyetlerin vaktinde tamamlanabilmesi adına alakalı şahıslar arasında irtibatı kolaylaştıran bir araçtır.

 

APQP, müşterilerin memnuniyeti adına kaynakların yönlendirilmesi, ihtiyaç duyulan değişikliklerin önceden görülmesi, kaliteli ürünün zamanında ve düşük maliyetle sağlanması konularına yararda bulunur.

 

PPAP Nedir?

PPAP ismini İngilizce “production part approval process” kelimelerinin baş harflerinden alır ve üretim parçası onay prosesi manasına gelir. PPAP, otomotiv sektöründe, imalatı yapılacak yeni bir ürünle alakalı geçerli hale getirmede teknik dataların hazırlanması, ürüne ait imalatın koordine edilmesi ve sunumunun gerçekleşmesinde karşılıklı yetkinliklerin anlaşılması temeline dayalı şekilde uygulamaların işletilmesini hedefler.

 

PPAP, müşterinin mühendislik resim ve spesifikasyon ihtiyaçlarının hepsinin imalatçı firmaca anlaşıldığını belirlemek ve imalatçı firmanın prosesinin asıl imalat koşullarında ve adetlerinde bu ihtiyaçları tedarik edeceğinden emin olmak adına faaliyette olan bir araçtır. PPAP sunumu tedarikçi firma için inceleme listesi anlamını gelmektedir. Tedarikçi firmanın yaptığı ürün için gereken belge ve incelemelerin eksiksiz olup olmadığını bu liste ile beraber kontrolünü gerçekleştirir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.