- İso 14001 İç Denetçi Eğitimi Paylaş

Iso 14001 İç Denetçi Eğitimi 

 

Iso 14001 İç denetçi eğitimi, bir iso 14001 çevre denetimi, özel görüşten çok nesnel ispata ve bağımsız analiz etmeye dayalı asıl bilgileri tedarik etmenin bir metodudur. İso 14001 madde 4.5.4’e uygun, çevre yönetim ağı incelemesinin gayesi aşağıda belirtilmektedir:

 

Iso 14001 çevre yönetim ağının aşağıdaki şartlara uygun olup olmadığını belirlemek, iso 14001 ihtiyaçları da dahil olmak üzere, koordine edilmiş çevresel yönetim düzenlemelerine uygunluğu, doğru şekilde faaliyet ettirilerek devam ettirilmesi;
Yönetim adına inceleme neticelerine yönelik bilgileri elde etmek. 

 

Bu, iyileştirme ihtiyacının ve düzeltici uygulamaların belirlenmesine müsaade eden bir bilgi tedarik etme egzersiz şeklidir. Suçlu olanı arama ve bulmaya ilişkin bir aşama değildir. Çevre iç inceleme uygulaması hala değerli bir rolü bulunmaktadır, fakat faaliyetler olaya tepkisel anlamda bir yaklaşımla yani polis rolünden ziyade, önceden tedbirde bulunmaya yakın bir doktor rolü giderek daha fazla şekilde benimsenmektedirler. Geleneksel bakımdan, bir çevre iç inceleme gayesi, pratiğin (çevresel uygulaması ve performans) teoriye (görevlendirmeye ve koordine edilen düzenlemeler) uygun olduğunu doğrulamaktır. Buna ilişkili olarak, inceleme, kuruluşun durumu, çevre yönetim ağı performansı, prosedürleri yada incelemeye tabi diğer alanlar hususunda oluşabilecek ön yargılı önerileri düzenleyebilecek güçlü bir vasıtadır. Çevre iç inceleme kararı hangi sebeple verilirse verilsin, çevre iç inceleme, iyileştirmeyi tevsik edici olduğu kadar uygulamaların ihtiyaçlarına göre olup olmadığını doğrulamada da bir vasıta şeklinde faaliyete geçirilmelidir.

 

Iso 14001 Kurs Tanıtımı  
Yapılan iso 14001 iç denetçi sertifika kursunun temeli, yüksek seviyede etkileşimin uygulanmasına dayanmaktadır. Kurs aşamasında devamlı şekilde analizler yapılacaktır. Katılımda bulununuz, sorular sorunuz ve talep edildiğinde takım lideri olunuz. Uzman bir iso 14001 çevre denetçisi olarak sunumlarda bulunmaya hazırda bulununuz ve sunumu gerçekleşmekte olan ürünlerin hepsini anlamaya çalışınız. Analiz edileceğiniz başka bir yol ise, uygulanacak bir final sınavıdır. Uygulanacak sınav için endişede bulunmayınız. Notlarınızı iyi tutar, alıştırmaların hepsini yapar ve uygulamaların hepsine katılırsanız, sizin adına sınav hiç problem yaratmayacaktır.

 

Iso 14001 İç Denetçi Eğitim İçeriği
» Çevre ve iso 14001 standardında bulunan temel terim ve kavramların açıklamasının yapılması
» Iso 14001 eğitiminde, iso 14001 standardında bulanan maddelerin hepsi nesnel kanıtlarla açıklamasının yapılması
» Analiz, analiz türleri ve uygunsuz olanların tanımları
» Çevre denetçisinin yetkinlikleri ve özellikleri
» Denetim koordinasyonu (Check list, denetim koordinesi v.b meydana getirme )
» Denetim ve uygunsuz durumların raporlanması
» Iso 14001 eğitimi kapsamında düzeltici uygulamaların analiz edilmesi
» Iso 14001 iç denetçi eğitimine ilişkin pratik çalışmalar
» Belgelendirme ve akreditasyon bakımından bilgiler verme
» Iso 14001 İç denetçi belgesinin değeri 
» Analiz etme sınavı

 

Iso 14001 İç Denetçi Eğitim Süresi    
SİSTEM KALİTE belgelendirme kuruluşu olarak tarafından iso 14001 eğitimi (iso 14001 iç denetçi belgesi) adına belirlenen süre 2 gündür. Iso 14001 iç denetçi Eğitimi adına belirlenen bu süre iso 14001 eğitimine (iso 14001 iç denetçi belgesi) katılacak kişi adedine göre değişiklik gösterebilir.

 

Iso 14001 İç Denetçi Eğitimine Kimler Katılabilir
» Kuruluşlarında iso 14001 çevre yönetim ağını oluşturmak, iso 14001 sertifikasına sahip olmak isteyenler;
» Iso 14001 eğitimini almak ve çevre ağını devam ettirmeyi talep eden kuruluşların hepsi,
» Kişiler ve İso 14001 danışmanları
» Iso 14001 iç denetçi sertifikasına sahip olmak isteyen kişiler,
» Aynı zamanda, kuruluşa yeni dahil olan personellerin iso 14001 sertifikası koşulları konusunda bilgi sahibi olması veya mevcut personelin bilgi ve yeteneklerinin periyodik şekilde pekiştirilmesine ilişkin olarak da faaliyete geçirilebilir.

 

Iso 14001 İç Denetçi Sertifikası
Kurs bitiminde kursa katılan şahıslar iso 14001 iç denetçi sertifikasına sahip  olacaktır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.