- Güvenli Turizm Belgesi Paylaş

Güvenli Turizm Sertifikasyon Nedir?

Dünya genelinde küresel salgın nedeniyle her ülke farklı türde önlem paketlerini açıklamıştır. Özellikle ülkemize gelecek turistlerin konaklayacağı yerlerin güvenli ve bir dizi standardı yerine getirdiğinin taahhüdü olan bir program açıklanmıştır. Bu standard ile turistlere ulaşım ve transporttan konaklama ve yiyecek tesislerine ve personelin güvenli hijyen koşullarına göre uyulması gereken standartları kapsamaktadır. 

 Güvenli Turizm sertifikası ile Ne Amaçlanmaktadır?

Ülkemizde birden çok bakanlığın bir araya gelerek oluşturduğu bu standard programı dünyada ilk örneklerindendir.

Konaklama yapılan yerden yeme içme servisinin yapıldığı alanlara kadar bağımsız akredite kuruluşlar tarafından ISO 22000 Gıda Güvenliği, Haccp, Hijyen Sertifikasyon ve Personel İş Sağlığı ve Güvenlik Kuralları temelinde oluşturulan standartlara göre denetlenerek ve periyodik olarak sürekli denetimleri sağlanarak müşterilere ve paydaşlara en iyi güvenli hizmetin sağlanması amaçlanmıştır.

 Belgeyi alan kurum veya kuruluş belge ile güvenli turizm sertifikası logosunu elde kullanmaya hak kazanmış olur. Paydaşlarına ve olası müşterilerine karşı sorumluluklarını yerine getirdiğine dair bir kanıt sağlamış olmaktadır.

  • Sertifikasyon Süreci Nasıldır?
  • Uygunluk denetimleri aylık süreçlerde yapılacaktır.
  • Denetim programı en fazla 1 gün ile sınırlı tutulacaktır.
  • Denetimler sahada yapılması zorunludur.
  • Denetimlerin habersiz ve gizli müşteri şeklinde de yapılacaktır. 
  • Denetim sırasında bulgular müşteri ile paylaşılacak ve uygunsuzluk durumunda firmaya ihtar verilecek uygunsuzluğun giderilmemesi durumunda firmanın belgesi iptal edilecektir.

 Güvenli Turizm Belgesi Avantajları Nelerdir?
 
Ülkemizde bakanlığın genelgesi ile otel ve turizm işletmeleri içerisinde bulunan sauna , spa, hamam ve masaj birimleri Güvenli Turizm Belgesi olmadan açılamaz. Bu belge ile ilgili birimler açılabilmektedir.

 Diğer Avantajları İse;

Personele ve müşterilere paydaşlara sağlık ve hijyen açısından güvenli bir tesis ibaresi uluslararası akredite bir firma ve bakanlıkça onaylı bir kuruluş etiketi vurulur.

Periyodik denetimlerle firmanın kaliteyi ve standardı sürekli koruması gerektiği bilincini yerleştirir.

Sertifika ve etiketle firmanın iş potansiyeli yükselir.

 Hangi Firmalar Güvenli Turizm Belgesi Almalıdır?

  • Oteller, restoranlar, yeme içme faaliyeti veren firmalar belgeyi alabilir.
  • Taşıma , seyahat acenteleri, tur operatörleri, rehberlik acenteleri
  • Havayolu taşımacılık firmaları, havacılık faaliyeti ile bağlantılı tüm firmalar.

Neden Sistem Kalite İle Çalışmalısınız?

Sistem Kalite Sistem Patent A.Ş. firmasının Kalite Belgelendirme alanındaki markasıdır. Kuruluş tarihi olan 1999 yılından beri binlerce firmaya kalite ve belge danışmanlığı vererek belgelendirme süreçlerini tamamlamıştır. Sektörünün memnuniyet oranı en büyük firmalarındandır yurtiçi ve yurtdışı ofis operasyonları ile ve ve profesyonel mühendislerle firmalara danışmanlık vermeyi sürdürmektedir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.